- Stanko Josip Škunca, Istarska enciklopedija, 2005.
- Objavljeno: 8.2.2009. / Posljednja promjena: 10.7.2022.
- 4755
- 0
pavlini
Pavlini (lat. Ordo fratrum s. Pauli Eremitae: Red braće sv. Pavla Pustinjaka), katolički muški monaški red osnovan u XIII. st. ujedinjavanjem različitih zajednica pustinjaka kojima je uzorom bio sv. Pavao Pustinjak.
Udružio ih je ostrogonski kanonik Euzebije i napisao im redovničko Pravilo, prema Pravilu za sluge Božje sv. Augustina, koje se više puta dorađivalo.
Najviše su se proširili po srednjoj i sjevernoj Europi. U Hrvatskoj su od sredine XIII. st. osnovali mnogo samostana, a najpoznatiji je bio onaj u Lepoglavi, koji je 1581. postao glavnim sjedištem reda. Svojom su djelatnošću uvelike pridonijeli hrvatskom gospodarstvu, školstvu, književnosti, likovnim umjetnostima, glazbi, graditeljstvu i dr.
U Istri su imali desetak samostana, a u XVIII. st. postojala je i posebna Hrvatsko-istarska pavlinska provincija za područje Senjske biskupije i Istre. Ti su redovnici njegovali hrvatsku kulturu te glagoljicu u liturgiji. Pavline je car Josip II. 1786. ukinuo u Austrijskoj Monarhiji, ali su se održali u Poljskoj, odakle su se poslije opet počeli širiti. Najstariji je njihov samostan u Istri onaj sv. Marije u Čepiću (Lacum Istriae), gdje se pustinjaci sv. Pavla i njihovi posjedi spominju već 1287. u darovnici Hermana i Nikole Gotnikara, kožljačkih gospodara. Čepićki je područni samostan bio Sv. Marija na Klavaru u Plomin Luci (na mjestu termoelektrane), ustanovljen 1462. Iz tih su se samostana pavlini 1782. povukli u Novi Vinodolski i Crikvenicu.
Drugo je pavlinsko središte bio Sveti Petar u Šumi, nekoć benediktinski samostan što ga je car Fridrik III. Habsburgovac 1459. darovao pavlinima. U njemu je bila kuća novicijata i osnovna škola. U XVII. st. obnovio ga je Šimun Bratulić, potonji general reda i zagrebački biskup.
Područne kuće toga samostana bile su Sv. Siksto poviše Ladići kraj Barata (iz 1611.) i Sv. Marija u Koruni (iz 1640.). Godine 1467. pavlini su došli u nekadanji benediktinski samostan sv. Elizabete kraj Motovuna i tu živjeli do 1637. U samostanu sv. Petra u Marčenigli kraj Buzeta očuvao se glagoljski natpis iz 1557.
Nakon što je u Monarhiji 1786. ukinut red i zatvoreni samostani, pavlini su se iz Poljske u Istru ponovno vratili 1993.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar