Istarsko povijesno društvo – Società storica istriana

Istarsko povijesno društvo (IPD) – Società storica istriana (SSI), strukovna udruga osnovana 15.II.2010. u Puli.

Osnovano je s ciljem okupljanja istarskih povjesničara i svih ljubitelja povijesti te poticanja istraživanja i populariziranja istarske povijesti. U osnivanju IPD-a sudjelovale su ustanove koje se bave povijesnom znanošću i/ili okupljaju povjesničare u svojim redovima: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Centar za povijesna istraživanja – Rovinj / Centro di ricerche storiche – Rovigno, Državni arhiv u Pazinu, Institut društvenih znanosti „Ivo Pilar“ Zagreb – Centar Pula, Povijesni i pomorski muzej Istre / Museo storico e navale dellʼIstria i Sveučilišna knjižnica u Puli te zaposlenici pulske podružnice riječkog Zavoda za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Udruga je od osnutka pokrenula mnogobrojne aktivnosti, programe i projekte. Od 2011. redovito objavljuje znanstveni časopis, godišnjak Histria. Organizira ili suorganizira međunarodne znanstvene skupove, kao što su 150 godina od uspostave Istarskog pokrajinskog sabora u Poreču (Poreč, 2011.), U sjeni Velikoga rata: odraz ratnih zbivanja na život istarskoga civilnog stanovništva (Pula, 2016.), Stogodišnjica Marša na Rim iz sjevernojadranske perspektive: historiografski izazovi (Rijeka, 2022.) ili Istarski kašteli: njihovi feudalni gospodari, arhitektura, svakodnevica (Momjan, 2023.) te izložbe. Projekt Stoljeće europskog antifašizma. Istra između lokalnog i globalnog pokrenut je 2016., a u njega su uklopljeni rezultati ranijega projekta Istarske sudbine: Istrani u sabirnim i zarobljeničkim logorima za Drugoga svjetskog rata i poraća. Od 2016. udruzi se povjerava uređivanje Istrapedije, istarske internetske enciklopedije. Do 2024. organizirano je tridesetak predstavljanja monografija povezanih s istarskom prošlošću, a javna predavanja organiziraju se u sklopu suradnje s pulskim mjesnim odborima (od 2017.) te kao program Upoznajmo Vodnjan (od 2022.).

Od neospornog je značaja i kontinuirani projekt digitalizacije časopisa iz povijesne, kao i iz bliskih struka koje se bave (i) istarskom poviješću; IPD je digitalizirao i učinio javno dostupnim na internetu sve brojeve publikacija Vjesnik historijskih arhiva u Rijeci i Pazinu, Prilozi o zavičaju, Pazinski memorijal i Jadranski zbornik te Jurina i Franina / Franina i Jurina.

Društvu je do kraja 2010. pristupilo 45 članova, a do 2024. njihov se broj popeo na više od 90.

https://ipd-ssi.hr/

Komentari

    Trenutno nema objavljenih komentara.

Ostavi komentar

* Slanjem komentara prihvaćate Pravila obrade Vaših osobnih podataka (e-mail i IP adresa). cancel reply