Narodni muzej Labin
Narodni muzej Labin, muzej osnovan odlukom Narodnog odbora Općine Labin od 30.IV.1960. kao samostalna općinska ustanova
Bilo je to na inicijativu profesorâ labinske gimnazije Dragutina i Mire Heim i Miljenka Fadljevića. Istoga dana muzej je otvoren s dvjema tematskim izložbama, Petnaest godina od oslobođenja Labinštine i Labinština u narodnoj revoluciji, postavljenima u atriju barokne palače Battiala Lazzarini, koja je postala sjedištem muzeja. Muzej je danas smješten u središnjem dijelu toga zdanja, na četirima razinama, s približnom površinom od 2.000 m2 i zavičajnoga je značaja.
Prvi pokušaji osnivanja muzeja u Labinu zabilježeni su u drugoj polovici XIX. st. Skupljanjem u prvom redu prapovijesnih materijalnih ostataka stvorena je tada prva privatna zbirka Tomasa Lucianija i Antonija Covaza. Zbirku je istraživanjima znatno obogatio Antonio Scampicchio i postavio u svojoj obiteljskoj kući. Posjetima mnogih stranaca ona je nadišla labinske okvire, a poslije je ušla u fundus Pokrajinskog arheološkog muzeja u Poreču.
Narodni muzej Labin djelovao je od 1.XII.1967. do 31.XII.1968. u sklopu poduzeća Suvenir Istre, a potom je ponovno, gotovo jedno desetljeće, bio samostalan. U sastav Radničkoga sveučilišta Labin (današnje Pučko otvoreno učilište Labin) ušao je 1.I.1978. Uz izravnu pomoć Istarskih ugljenokopa Raša, izrađen je 1961.–64. u prizemnom i podrumskom dijelu muzejske zgrade stalni rudarski postav u približnoj dužini od 150m, u kojem se uz izvorne strojeve i zvukove vjerno dočarava rudnik i rad u njemu.
Arheološki je postav u početku (1968.) zacrtan kao lapidarij, a potom je dopunjen visećim panoima i vitrinama s raznovrsnim predmetima kojima je prikazana povijest Labina u prapovijesti, antici i u ranome srednjem vijeku. Etnografski dio postavljen je 1994. U prvoj sobi smješteni su predmeti koji svjedoče o osnovnim gospodarskim djelatnostima toga kraja, kojima su se pretežito bavili muškarci: ratarstvu i stočarstvu te ribarstvu i pomorstvu. U drugoj su sobi više zastupljene ženske aktivnosti: priprema hrane, preradba vune, briga za podmladak. U jednoj je sobi smješten postav III. brigade 43. istarske divizije te prikazan njezin borbeni put od osnutka do završnih ratnih operacija.
Muzej se bavi i galerijskom djelatnošću, priređujući samostalne i skupne izložbe, uglavnom hrvatskih umjetnika. Neko je vrijeme vodio skupinu Labinskih ateliera i sudjelovao u organizaciji revijalnih izložaba istarskih umjetnika (Ars Histriae) i učeničkih likovnih radova s čakavskog govornog područja. Od tematskih izložaba najistaknutije su do sada bile: Labinska republika, 1971., Liturgijska srebrnina Labinštine, 1993. i Liturgijsko ruho Labinštine, 1994. Također ima odvojenu cjelinu Memorijalna zbirka Matije Vlačića Ilirika, a vodi brigu i o Zbirci sakralnih umjetnina, smještenoj u crkvi Uznesenja Marijina u Labinu.
http://www.labin.hr/root/rub6_4.asp
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar