Učenički dom u Puli, (fotografija vlasništvo Glasa Istre, snimio Manuel Angelini), 2015.

đački domovi

Đački domovi, ustanove za smještaj učenika koji polaze školu izvan stalnog prebivališta. Najčešće su namijenjeni učenicima srednjih škola.

Nakon II. svjetskog rata u Istri su se otvarale nove škole, a za učenike se organizirao smještaj u domovima. Najvažnije je bilo školovanje učitelja, koje se provodilo u Opatiji i Čakovcu, jer je u Puli bila angloamerička vojna uprava. Uz učiteljsku školu u Opatiji na početku 1947. bio je 141 učenik smješten u đačkom domu. Oko 60 Istrana školovalo se 1946./47. i 1947./48. u učiteljskoj školi u Čakovcu, gdje je đački dom bio smješten u trima zgradama, od kojih se u jednoj održavala i nastava.

Učenici učiteljskih škola iz Opatije i Čakovca preseljeni su 1948. u Pulu i smješteni u dački dom. Njemu je pripojen i srednjoškolski, pa je nastala samostalna ustanova. Više je puta mijenjao naziv: 1960. kao jedan od triju domova u Puli nazvan je Prvim đačkim domom, a 1992. dobiva današnje ime – Učenički dom Pula. Neko su vrijeme u đačkim domovima uglavnom boravili stipendisti tvornice stakla i brodogradilišta, a za Domovinskoga rata prognanici i izbjeglice. Danas su u domu smješteni učenici iz Istarske županije koji pohađaju puljske srednje škole.

U Puli je od 10.IX.1947. do kraja školske godine 1952./53. djelovao željeznički tehnikum, a polaznici škole stanovali su u zgradama u blizini željezničkoga kolodvora: vili Münz, hotelu Riviera, a potkraj rada škole najviše ih je, oko 1500, bilo smješteno u bivšoj vojarni na Monte Zaru.

U Poreču su nakon II. svjetskog rata djelovala tri đačka doma, a oko 1960. spojena su u jedan đački dom za učenike u privredi, koji je djelovao oko 3 godine.

U Labinu je u sklopu Rudarskoga školskog centra, osnovana 1962., kao samostalna jedinica postojao dom Rudarske industrijske škole, koji je prve učenike primio 1963. Đački dom u Labinu danas je organiziran kao učenički dom u sklopu Srednje škole »Mate Blažina«, a može primiti četrdesetak učenika.

U Kanfanaru je prvih poratnih godina bio smješten dom djece poginulih boraca, s oko 25 djece, a 1954./55. preseljen je u Rovinj u đački dom za hrvatsku i talijansku djecu bez roditelja. U Rovinju je otvoren đački dom učenika u privredi, u koji su dolazili i učenici iz drugih krajeva, većinom iz Dalmacije, a postojala je i bolničarska škola za djecu predškolske dobi.

Đačkim domovima prethodili su učenički internati, odgojni zavodi u kojima pitomci osim nastave imaju smještaj i hranu. U Istri je u XIX. st. jedina takva ustanova bio Pazinski kolegij. Potkraj 1945. počele su se otvarati niže gimnazije, a uz njih i internati. Zbog siromaštva dio učenika nije plaćao smještaj, a neke su internate stanovnici potpomagali prikupljanjem hrane. Internati su djelovali u Medulinu (114 učenika), Opatiji (110), Kanfanaru (28), Cresu (28), Krnici (41), Motovunu, Livadama (39), Buzetu (39), Pazinu (158), Lošinju (34), Poreču (86), Labinu (75) i Rovinju (38).

U Labinu danas djeluje Centar »Liče Faraguna« za djecu s teškoćama u razvoju, osnovan 1969. U njegovu su sklopu osnovna škola i internat za smještaj i boravak djece, koji može primiti 20–25 djece. Nakon završene osnovne škole u toj ustanovi djeca mogu nastaviti srednju školu u Puli. U rovinjskoj bolnici postojalo je odjeljenje specijalne škole za bolesnu nepokretnu djecu predškolske i osnovnoškolske dobi.

Slike


Komentari

    Trenutno nema objavljenih komentara.

Ostavi komentar

* Slanjem komentara prihvaćate Pravila obrade Vaših osobnih podataka (e-mail i IP adresa). cancel reply


Literatura

Izvještaj Oblasnog NOO-a za Istru. Labin 10. 6 .1947 (u vlasništvu Antuna Hosta); Vladimir Rosić (urednik), Monografija učeničkih domova Republike Hrvatske, Rijeka 2000.