- Jakov Jelinčić, Istarska enciklopedija, 2005.
- Objavljeno: 9.2.2009. / Posljednja promjena: 7.12.2023. (Mirela Mrak Kliman, Goran Prodan)
- 8067
- 0
Državni arhiv u Pazinu (DAPA)
Državni arhiv u Pazinu (DAPA), arhivska ustanova koja prikuplja, sređuje, čuva i daje na uporabu arhivsko gradivo s područja Istarske županije.
Utemeljen je 20.X.1958. rješenjem Narodnog odbora (NO) kotara Pula, donesenim na temelju preporuke Savjeta za znanost i kulturu Narodne Republike Hrvatske da se organizira mreža regionalnih arhiva. Prvotni mu je naziv bio Istarski arhiv – Pazin, 1960. naziva se Historijski arhiv – Pazin, od 1993. Povijesni arhiv u Pazinu, a 1997. na temelju Zakona o arhivskom gradivu i arhivima nazvan je Državnim arhivom u Pazinu.
Zaštita arhivskoga gradiva u Istri ima dugu predaju (crkveni arhivi). Već su srednjovjekovni statuti istarskih gradova i općina sadržavali stroge propise o čuvanju knjiga i spisa, a vijeća i podestati istarskih komuna vrlo su rano donosili odluke o opremanju i načinu rada u komunskim arhivima. Zemaljski sabor Markgrofovije Istre u Poreču najavio je 1860-ih osnutak pokrajinske knjižnice, muzeja, pa i arhiva, te se već 1871. počinje prikupljati izvorno arhivsko gradivo. Udruga Società Istriana di Archeologia e Storia Patria prikupila je vrlo vrijedno gradivo za budući pokrajinski arhiv, no potom ga je privatizirala, te se njegov velik dio još uvijek nalazi izvan Istre.
Tršćanski arhiv (Archivio di Stato di Trieste), osnovan 1926. za furlansku, tršćansku i istarsku pokrajinu, preuzimao je arhivsko gradivo nastalo na području Istre. Sukladno načelu podrijetla i na temelju međudržvnih ugovora između Italije i Jugoslavije, dio je toga gradiva vraćen u Istru 1961., a dio se još uvijek nalazi u Trstu. U dodatku Zakona o Kraljevskim arhivima (iz 1939.) bio je predviđen osnutak odjela Državnoga arhiva u Puli (Sezione di Archivio di Stato a Pola), ali zbog ratnih zbivanja odjel nikada nije započeo djelovati. Istim je zakonom bilo određeno da Arhivsko nadzorništvo u Veneciji (Soprintendenza Archivistica di Venezia) sa sjedištem u Kraljevskom državnom arhivu u Veneciji (Regio Archivio di Stato di Venezia) bude mjerodavno i za tršćansku, riječku, puljsku i zadarsku provinciju.
Nakon II. svjetskog rata Ministarstvo prosvjete Federalne Države Hrvatske tražilo je od Oblasnoga NO za Istru u Labinu izvješće o stanju državnih, gradskih, općinskih, crkvenih, katastarskih i financijskih arhiva, njihove kratke historijate i dr. Zaštita kulturnopovovijesnih objekata, pa tako i arhivskoga gradiva, na području Hrvatskoga primorja i Istre tada je povjerena Aleksandru Tuhtanu, Ferdu Hauptmanu i Branku Fučiću. Na Hauptmanov poticaj počinje se skupljati istarsko arhivsko blago i uređivati pazinski Kaštel za potrebe istarskog arhiva, ali zbog neriješenih problema oko granica s Italijom svi su projekti zaustavljeni, a istarski su fondovi privremeno smješteni u Državni arhiv u Rijeci. Nakon osnutka arhiva u Istri iz Rijeke se postupno vraćalo arhivsko gradivo istarske provenijencije, ali je nekoliko važnih istarskih fondova još uvijek privremeno smješteno u Rijeci, kao npr. Zemaljski Sabor Markgrofovije Istre (Dieta Provinciale del Margraviato dell’Istria) 1861.–1918., Pokrajinski odbor Istre (Giunta Provinciale Esecutiva dell’Istria) 1923.–38.
U Arhivu, na čijem je čelu ravnatelj, djeluju Odjel za sređivanje i obradu arhivskog gradiva do 1945., Odjel za sređivanje i obradu arhivskog gradiva od 1945., Odjel za zaštitu arhivskog i dokumentarnog gradiva izvan arhiva, Odjel za dokumentacijsko-informacijske poslove (s Odsjekom za informatičku podršku i Odsjekom za Knjižnicu), Odjel za zaštitu arhivskog gradiva, konzervaciju i restauraciju i Odsjek za digitalizaciju i mikrofilmiranje, Odjel za crkveno gradivo te Odjel za opće poslove.
Direktori i ravnatelji Arhiva od osnutka do danas: Ljubomir Petrović (1961.–66.), Jovan Popović 1966.–70.), Jakov Jelinčić, vršitelj dužnosti (1970.), Dražen Vlahov (1970.–91.), J. Jelinčić (1991.–2003.), Tajana Ujčić (2003.–07.), Elvis Orbanić (2007.–2019.) te od 2019. kao vršiteljica dužnosti Mirela Mrak, a od iste godine kao ravnateljica (danas M. Mrak Kliman).
Prvi prostori u kojima je djelovao Arhiv, oni u Kaštelu, ubrzo su postali skučeni jer je količina gradiva, koje se istovremeno vraćalo iz Rijeke i preuzimalo s terena od imatelja arhivskog gradiva s područja Istre, nadmašila smještajne kapacitete. Stoga je već od sredine 1960-ih dio radnih prostora zajedno s upravom Arhiva smješten u zgradi nasuprot Kaštelu na Trgu Istarskog razvoda 2. S ciljem objedinjavanja djelatnosti unutar jednog namjenski opremljenog prostora, 1980. završena je obnova zgrade Prve hrvatske velike državne gimnazije u Pazinu u Ulici Vladimira Nazora 3, gdje se od tada nalazi uprava Arhiva i najveći dio radnih prostora zaposlenika.
Spremišta arhivskog gradiva nalaze se i dalje na sve tri spomenute lokacije i u njima Arhiv skrbi za 1008 fondova i zbirki, što je više od 5000 m arhivskoga gradiva. Najstarija isprava pisana je oko 1200. i čuva se unutar Zbirke isprava. Gradivo je pisano uglavnom latiničnim pismom, ali ima i vrlo vrijednih glagoljskih zapisa. Kako su se na istarskom području smjenjivale različite uprave, isprave u fondovima i zbirkama arhiva sastavljane su na latinskom, hrvatskom, talijanskom, njemačkom, francuskom i slovenskom jeziku.
Arhiv je, zajedno s Historijskim arhivom u Rijeci (HAR, danas Državni arhiv u Rijeci), bio suizdavačem stručnoga časopisa Vjesnik historijskih arhiva u Rijeci i Pazinu, a od 1991. samostalno objavljuje Vjesnik Istarskog arhiva. Također je do 1991. u suradnji s HAR-om izdavao Posebna izdanja. Nakon desetog sveska Posebnih izdanja (1991.) oba arhiva samostalno objavljuju svoja izdanja. Unutar Posebnih izdanja formirana je u DAPA-u podserija Glagoljski rukopisi, a prva knjiga izlazi 1992. Godine 2008. izlazi prva knjiga nove podserije Spisi istarskih bilježnika.
DAPA od 2007. održava i ciklus javnih predavanja. Cilj je svrnuti pozornost javnosti na arhivske ustanove te približiti građanstvu vrijednost i značaj arhivskih izvora kao temeljne i polazišne točke za istraživanja u mnogim humanističkim i društvenim znanostima, ali i za obiteljska istraživanja u privatne svrhe. Znanstvenici i stručnjaci, održavajući predavanja kao gosti predavači, obrađuju raznolike teme od šireg javnog zanimanja. Ciklus javnih predavanja prati i istoimeni izdavački projekt. Dosada je objavljeno pet svezaka Zbornika javnih predavanja.
Arhiv također (su)organizira (s domaćim i međunarodnim ustanovama) brojne znanstvene i stručne skupove na različite teme iz istarske historiografije i arhivistike.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar