Brolih, Luka
Brolih, Luka, gimnazijski profesor, planinarski aktivist (Hotemaže, općina Senčur, Slovenija, 9.X.1867. – Maribor, 23.XI.1933.).
Maturirao je 1891., a 1901. položio stručni ispit. Prvo zaposlenje dobio je u školskoj godini 1901./02. u Državnoj gimnaziji u Mariboru gdje je predavao povijest i zemljopis. Od 1902. do 1918. bio je zaposlen kao profesor u Carsko-kraljevskoj velikoj državnoj gimnaziji u Pazinu, gdje je predavao njemački jezik, povijest i zemljopis, a i psihologiju i gimnastiku. Bio je na glasu kao vrlo strog profesor. Često je u školskim prostorijama, ali i izvan njih, imao predavanja o važnim povijesnim događajima za koje je vjerovao da će biti zanimljiva i poučna za širi krug ljudi. U sjećanjima njegovih učenika ostalo je zapisano da nije u potpunosti savladao hrvatski jezik pa je na predavanjima znao miješati riječi. Inače, u tim vremenima je u pazinskoj hrvatskoj gimnaziji radilo još 12 profesora Slovenaca, među njima klasični filolog Ivan Kos, koji je 1902.–18. bio ravnatelj, te slikar i skladatelj Saša (Aleksander) Šantel.
Brolih je bio aktivan u više pazinskih društva. Bio je član Tjelovježbenog društva Sokol, osnovanog 1903., i Odbora za prosvjetu. Najveći doprinos dao je u radu Istarskog planinarskog društva (IPD), osnovanog 1906. u Pazinu na poticaj političara, narodnog preporoditelja Dinka Trinajstića. Važno je napomenuti da je IPD osnovan kao podružnica Slovenskog planinskog društva iz Ljubljane što pokazuje čvrstu povezanost Hrvata i Slovenaca toga vremena. Na osnivačkoj skupštini Brolih je izabran za prvog predsjednika društva, koje je odmah počelo organizirati izlete po Istri. O djelovanju IPD-a pisao je povremeno ljubljanski Planinski vestnik. Godine 1910. ponovo je izabran za predsjednika IPD-a. Daljnjih podataka o djelovanju toga društva nema, ali ostaje zabilježeno kao prvo hrvatsko planinarsko društvo osnovano na području današnje Istarske županije (Talijani su svoje prvo planinarsko društvo u Istri osnovali još 1876. u Labinu pod nazivom Società Alpina dell’Istria).
Brolih je često organizirao izlete i za svoje učenike iz gimnazije. U školskim kronikama zapisano je da je u školskoj godini 1912./13. organizirao izlete u Sv. Petar u Šumi (5.X.1912.), Draguć (19.IV.1913.) te u pazinsku okolicu (26.IV.1913.), a u školskoj godini 1913./14. četiri izleta u pazinsku okolicu. Po završetku I. svjetskog rata, nakon sloma Austro-Ugarske Monarhije i talijanske okupacije Istre, gimnazija na hrvatskom jeziku je zatvorena te se Brolih vratio u Sloveniju. Zaposlio se u Državoj realnoj gimnaziji u Mariboru, u kojoj je kao profesor povijesti i zemljopisa radio do odlaska u mirovinu, s time da je 1932. kratko bio i obnašatelj dužnosti ravnatelja.
Njegovo ime nosi Planinarska sekcija Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile u Pazinu.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar