biska
Bȉska, tradicionalno prirodno istarsko jako alkoholno piće koje spada u travarice, a proizvodi se maceracijom lišća žute ili bijele imele u rakiji komovici.
Vrlo se često u tu rakiju dodaju i određene ljekovite trave, koje proizvođači drže tajnom.
Lišće imele, koje se većinom bere u proljeće prije cvatnje, najprije se suši da bi se dobio koncentrat koji se potom miješa s domaćom rakijom. Za litru gotovog proizvoda dodaje se 5 grama suhog lišća. Poneki proizvođači stavljaju svježe ubrano lišće, a neki i cvjetne pupoljke. Maceracija traje najmanje 30 dana (ovisno o količini dodanog lišća), a rakiju je potrebno svakodnevno promiješati. Dužom maceracijom dobiva se biska tamnije boje. U rakiju se nakon maceracije može dodati meda ili šećera. Homogenizacija svih dodanih sastojaka traje od 40 do 60 dana. Ako se lišće sušilo u hladu, boja gotovog proizvoda je zelenkasta, a smeđa ako se sušilo na suncu. Prema Pravilniku o jakim alkoholnim pićima biska mora imati minimalno 37,5 % vol. alkohola. Ubraja se u ljekovite rakije jer je umjerena konzumacija alkoholnih pića koja sadrže polifenole povezana s pozitivnim učincima na zdravlje.
Tradicija njezina spravljanja pomalo je bila zamrla, a oživljena je ponajprije zalaganjem humskoga župnika Josipa Vidaua u drugoj polovici XX. st. Danas je vrlo popularna u Istri, a u Humu se svake godine održava Smotra domaćih rakija pod krilaticom „Domaća rakija je naša medižija" (Domaća rakija je naš lijek), na kojoj proizvođači izlažu, uz bisku, i druge vrste rakija (medicu te brojne travarice i voćne rakije).
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar