Drndić, Daša
Drndić, Daša, književnica, kolumnistica, sveučilišna profesorica (Zagreb, 10.VIII.1946. - Rijeka, 5.VI.2018.).
Obiteljski korijeni su joj istarski i splitski. Kći Ljubomira Drndića, antifašista i političara, jednog od osnivača i prvih urednika Glasa Istre.
Od djetinjstva je živjela u Beogradu. Diplomirala je anglistiku 1968. na tamošnjem Filološkom fakultetu. Kao Fulbrightova stipendistica magistrirala je na Sveučilištu Južni Illinois u SAD-u. Studirala je i u Clevelandu. Radila je kao profesorica engleskog jezika, prevoditeljica, novinarka, urednica u izdavačkoj kući "Vuk Karadžić" te urednica dramskog programa na Radio Beogradu, sve do 1992. kada se seli u Rijeku. Nekoliko godina boravi u Kanadi. Od 1999. do umirovljenja 2011. predaje na Odsjeku za anglistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, na kojem je 2004. i doktorirala.
Većinu romana je napisala u Rijeci. Iako je domaća kritika i uža publika prepoznaju već početkom tisućljeća, posebno nakon objave romana Leica format (2003.), prijevodima kasnijih romana na strane jezike ulazi i u kontekst suvremene europske književnosti. Dokumentarni roman Sonnenschein (2007.) na engleskom jeziku prvi put izlazi 2012. pod naslovom Trieste, u prijevodu Ellen Elias-Bursać. Anglo-američka kritika ga prepoznaje kao izvanredno književno djelo i prati pozitivnim osvrtima, a sličan prijem ima i u drugim zemljama. Niz stranih izdavača se nakon toga zanima i za njezine druge romane. Zaokuplja je mračna strana europske povijesti 20. stoljeća i obični ljudi koji spletom događaja, šutnje i izbjegavanja odgovornosti postaju sudionici programa masovnih zločina. Tematiku obrađuje bez sentimentalnosti. Služi se kombinacijom pripovjednih i dokumentarističkih postupaka, donoseći i popise žrtava, svjedočanstva sa suđenja, fotografije i dr.
Ostala prozna djela: Put do subote (1982.), Kamen s neba (1984.), Marija Częstochowska još uvijek roni suze ili Umiranje u Torontu (1997.), Canzone di guerra (1998.), Totenwande (2000.), Doppelgänger (2002.), April u Berlinu (2009.), Belladonna (2012.), EEG (2016.). Autorica je i niza radijskih drama te književnih ogleda i novinskih kolumni u Zarezu, Novom listu, Slobodnoj Dalmaciji i dr. Objavljena joj je knjiga književnih ogleda After Eight ;(2005.) i studija Feministički rukopis ili politička parabola: Drame Lillian Hellman (2006.), priređena na osnovi doktorske disertacije. Dvostruka je dobitnica književne nagrade Kiklop za prozno djelo godine (za Sonnenschein 2007., za Belladonnu 2013.), dobitnica nagrade Fran Galović za najbolju knjigu zavičajne tematike (Sonnenschein 2007.), britanske književne nagrade Foreign Fiction Prize po izboru čitatelja (Trieste 2013.), međunarodne književne nagrade Prozart (2014.) i dr. U 2018. je s romanom Belladonna ušla u najuži izbor za književnu nagradu Europske banke za obnovu i razvoj, ispred turskog nobelovca Orhana Pamuka i priznatog albanskog autora Ismaila Kadarea. Bila je članica Hrvatskog P. E. N. centra i Hrvatskog društva pisaca. Često je dolazila u Istru. Sudjelovala je na pulskom Sajmu knjiga u Istri od njegovih početaka.
Besplatne elektroničke knjige:
Daša Drndić: Canzone di guerra https://elektronickeknjige.com/knjiga/drndic-dasa/canzone-di-guerra/
Daša Drndić: Doppelgänger https://elektronickeknjige.com/knjiga/drndic-dasa/doppelganger/artur-i-isabella/
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar