Križaj, Luigi
Križaj, Luigi (Crisai, Alojz, Lojze), antifašist, anarhist, španjolski dragovoljac (Pula, 21.V.1902. - Almudévar/Almudebar, Španjolska, 21. ili 24.XI.1936.).
Sin Antonija i Caterine, rođene Zustovich. Pripadao je grupi mladih pulskih anarhista koji su neposredno nakon talijanske okupacije stali uz bok socijalistima i komunistima u borbi protiv rastućeg fašizma. Godine 1927. prezime mu je talijanizirano, a 1931., s 29 godina, napušta rodni grad, koji je u teškom gospodarskom stanju, i odlazi u Francusku. Nastanio se u Toulouseu i dijelio sudbinu brojnih nezaposlenih pridošlica. Njegov politički rad u tom gradu nije poznat, pa je teško utvrditi je li ostao vjeran svojim anarhističkim idealima, ali ima indicija da se kasnije slagao s komunističkim nazorima. Nedvojbeno je da je bio vatren i odlučan antifašist.
U rujnu 1936. stupio je u redove kolone "Rosselli", jedne od prvih postrojbi inozemnih dragovoljaca koji su se pridružili republikancima u Španjolskom građanskom ratu protiv fašističkih frankista, a koja je već 19.VIII.1936. bila krenula na front i zauzela položaje na Aragonskoj visoravni. Kolona je tada brojila oko 150 boraca podijeljenih u dvije satnije: streljačku i mitraljesku. Njezini borci pripadali su raznim političkim strankama i društvenim slojevima. Većim dijelom bili su to radnici iseljenici koji su stizali iz Belgije, Francuske, Švicarske i Alžira. Njihova uniforma bila je radničko odijelo (kombinezon), a oružje su dobili od republikanskih vlasti u Barceloni. Postrojba je 28.VIII.1936. pobjedonosno okončala svoju prvu bitku s frankistima u borbi na brdu Pelado (Peleto, La batalla del Monte Pelado), a tom je uspjehu odlučno pridonijela grupa pripadnika španjolske milicije kojom je zapovijedao Nicolò Turcinovich, anarhist iz Rovinja. U listopadu 1936. Križaj je sudjelovao u borbama za obranu Tardiente. Polovicom studenoga, u žestokim vatrenim okršajima s frankistima u Almudévaru koji su trajali četiri dana i noći, izgubio je vid uslijed eksplozije u trenutku kada se njegova postrojba povlačila. Pao je u ruke frankista koji su ga odmah strijeljali.
List Istra, glasilo Saveza jugoslavenskih iseljenika iz Julijske krajine (Julijske Venecije), u broju od prosinca 1936., objavio je članak o Španjolskoj pod nazivom "U borbi protiv fašizma u Španjolskoj svoj život daju hrvatski i slovenski iseljenici iz Julijske krajine". U njemu se posebno spominju bitke koje su slovenski i hrvatski borci vodili u redovima Talijanske kolone (potom nazvane imenom talijanskog antifašista i novinara Carla Rossellija) na frontu kod Huesce u Aragonu te objavljuju vijesti o smrti petorice boraca, među kojima i "Alojza Križaja iz Pule" koji je poginuo u bitci kod Almudévara, važnog željezničkog čvora između Zaragoze i Huesce.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar