Sveti Ivan od Šterne
Svȇti Ivȁn od Štȇrne (tradicionalno Svetivȁn, službeno Sveti Ivan, istromlet. San Zuan di Sterna, tal. San Giovanni della Cisterna), naselje 3 km sjeverno od Baderne (45°14′N; 13°46′E; 297 m nadmorske visine); 16 stanovnika (2021.), općina Višnjan.
Smješten je 500 m istočno od državne ceste (D21) Pula – Buje, na lokalnoj cesti za Majkuse i Muntrilj. Izgrađen je na krševitoj uzvisini s nešto plodne zemlje i niske šume.
Stanovnik Svetivȁnac, stanovnica Svetivȃnka i Svetivȁnčanka, a pridjev svetivȃnski.
Gospodarska je osnova malobrojnog stanovništva poljodjelstvo i stočarstvo za vlastite potrebe.
Selo ima samo nekoliko kuća, oko crkve sv. Ivana Krstitelja. Crkva i groblje nalaze se na ostatcima prapovijesne gradine i rimske ruralne građevine s vodospremom. Vjerojatno je već u ranom srednjem vijeku na tom mjestu postojala crkva sa selom kao feudalnim posjedom. Kao vlasnici spominju se obitelji Apollonio, Scampicchio i Gravisi, odnosno Polesini od kraja XVII. st. Sredinom XVI. st. naseljene su obitelji koje su iz Dalmacije, Albanije i Crne Gore izbjegle pred Osmanlijama.
Na prijelazu iz XVIII. u XIX. st. obitelj Polesini izgradila je oko 200 m istočno od crkve vilu u neopaladijanskom stilu, s monumentalnim pročeljem, širokim pristupnim stubištem i velikim središnjim salonom u ulaznom dijelu prizemlja. Danas zapušten park oko vile ograđen je visokim zidom.
Župi, koja ondje ima sjedište (osnovana vjerojatno 1580.), pripadaju sva okolna sela i zaselci. Crkva je izgrađena u XVI. st. na mjestu prijašnje. Glagoljičko-latinični (hrvatsko-talijanski) nadgrobni natpis iz 1595., glagoljski popis godišnjica (početak XVII. st.) i matične knjige krštenih (početak XVIII. st.) danas su u arhivu HAZU u Zagrebu.
U selu se tradicionalno slavi Ivanja, blagdan sv. Ivana Krstitelja - 24. lipnja.
Na više tiskanih i mrežnih stranica može se pročitati da se Sv. Ivan od Šterne prvi put spominje 1102. u darovnici grofa Ulrika II., što je netočno jer se u tom dokumentu naziv villa Cisterne odnosi na današnje naselje Šternu na Grožnjanštini.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar