gunjci
Gunjci (gunci), skupina glazbenika uobičajena u sjevernoj i sjeverozapadnoj Istri, koji su prvotno svirali na violini i bajsu (mali i veli vijulin).
Ta su glazbala doprla u Istru iz alpskih krajeva u XIX. st. S vremenom su u sastav gunjaca ušli klarinet (klarin), triještina, trombeta i druga glazbala.
Gunjci sviraju isključivo glazbu za ples, uglavnom polke, valcere, mazurke, koračnice (marče), šetepaši i dr., i to na većim okupljanjima, posebno na pučkim zabavama, svadbama i seoskim sajmovima (samljima). Osim rijetke svirke na mihu, vidalicama i šurlama, bila je to jedina glazba koja se izvodila u sjevernom dijelu Pazinštine, na Buzešćini (osim Ćićarije), Bujštini i Poreštini.
Violina se mogla nabaviti u trgovinama glazbala, a bajseve (glazbala nešto manja od kontrabasa, s dvjema žicama izrađenim od goveđih crijeva) većinom su izrađivali domaći majstori stolari. Gotovo je svako selo u sjevernom i zapadnom dijelu Istre imalo svoje sastave gunjaca.
Sredinom XX. st. violine i bajseve počela su potiskivati modernija glazbala, te su gunjci sve rjeđe nastupali u pratnji plesova, što je prijetilo njihovu odumiranju i nestanku. Stoga je skupina entuzijasta organizirala susrete istarskih bajsista Z bajson po Istri (prvi je održan u Motovunu 8.IX.1990., na inicijativu Emila Zonte), koji su se od 1993. nekoliko godina održavali u Buzetu pod nazivom Z bajson na Subotinu, potom kratko sele u Hum, a od 1999. u Draguć pod nazivom Bajsi u Draguću. Od 2006. u Marušićima se održava međunarodni susret malih sastava tradicionalne glazbe Pišćaci i gunjci. Zahvaljujući i tim manifestacijama postupno je oživjela popularnost sviranja na bajsu, a time i sastava gunjaca.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar