Loborika, (NikOO.eu)

Loborika

Loborȉka, naselje sjeveroistočno od Pule, općina Marčana (44°55′N; 13°54′E; 116 m nadmorske visine); 978 stanovnika (2021.). Nalazi se uz cestu Pula – Labin.

Stanovnik je Loborȉčan, stanovnica Loborȉčanka, a pridjev loborȉčanski.

Stanovnici se bave tradicijskim poljodjelstvom i stočarstvom te turizmom, a dio ih radi u obližnjoj Puli. Područje je bilo nastanjeno u prapovijesti (gradine u okolici), rimsko doba (ostatci građevina u Radekima, nalaz antičkih natpisa) i u ranome srednjem vijeku (dijelovi arhitektonske kamene plastike i liturgijske i crkvene opreme iz VIII.–XI. st.).

Od XIV. st. dio je vodnjanskih regalija, podložnih akvilejskom patrijarhu. Velikim dijelom je napušteno zbog bolesti i ratova u XV.–XVI. st., u naselje su u XVI.–XVII.st. planski doseljavani novi stanovnici, uglavnom iz Dalmacije. Ruševine srednjovjekovnog naselja s predromaničkom crkvom nalaze se u šumi sjeverozapadno od groblja, na lokalitetu Sveti Silvestar. Današnje naselje oblikovano je u XVI.–XVII. st. Župna crkva sv. Flora jednobrodna je, s novom sakristijom; u zidove su ugrađene antičke i srednjovjekovne spolije. Na drvenom oltaru s ophodom nalazi se pala Antonija Moreschija Prijestolje milosti sa sv. Florom i sv. Franjom Asiškim i srebrni procesijski križ. Župa sv. Flora obuhvaća i naselja Radȅki Pȍlje i Radȅki Glavȉca.

Loborika ima snažnu biciklističku tradiciju, iz nje je bilo nekoliko vrhunskih biciklista (Nevio Valčić, Cvitko Bilić), a Biciklistički klub Loborika bio je prvi profesionalni klub u Hrvatskoj. U središtu mjesta je 2024. otvorena Kuća biciklizma.

Slike


Komentari

    Trenutno nema objavljenih komentara.

Ostavi komentar

* Slanjem komentara prihvaćate Pravila obrade Vaših osobnih podataka (e-mail i IP adresa). cancel reply


Literatura

Branko Marušić, „Doprinos poznavanju ranosrednjovjekovne skulpture u Istri“, Jadranski zbornik, 12, 1982.-1985., 305-335;

isti, „Varia archaeologica secunda“, Histria archaeologica, 13-14/1982-83, 1994., 33-84;

Nina Kudiš, „Dva priloga slikarstvu prve polovine 17. st. u Istri“, Prilozi povijesti umjetnosti u Dalmaciji, 33 (Prijateljev zbornik II), 1992., 247-258;

U kraljevskim stranama i pod Svetim Markom: vizitacije u pulskoj biskupiji na austrijskom i mletačkom području godine 1658. i 1659., pripremili Nina Kudiš Burić i Nenad Labus, Rijeka 2003.

Slučajna natuknica

Matuji (Matulji)