Istarska enciklopedija
Istarska enciklopedija, leksikografsko djelo koje daje cjelovit prikaz istarskog poluotoka (od Milja kraj Trsta do Preluka kraj Rijeke) od prapovijesti do danas.
Kroz članke o općim i zemljopisnim pojmovima, ustanovama, osobama koje su ostavile traga u istarskoj kulturi, znanosti i drugim djelatnostima, sažeto i pregledno izlaže raspon znanja i spoznaja o Istri, prikazujući njezinu povijesnu i (multi)kulturnu osobitost, osebujan geopolitički smještaj, višeznačne utjecaje koji su oblikovali raznolike dimenzije njezine stvarnosti. Prvi je cjeloviti kompendij znanja i spoznaja o Istri, Istranima/Istrijanima i svemu onome što je za Istru važno. Prvi je sažeti leksikografski pregled Poluotoka te predstavlja sintezu odrednica istarskoga prostora u njegovoj prirodnoj, povijesnoj, etnokulturnoj i gospodarskoj raznolikosti. Jednako potrebna na kulturnom i znanstvenom kao i na političko-civilizacijskom planu, u Istri kao i ostalim dijelovima Hrvatske, u domaćim i inozemnim razmjerima, Istarska enciklopedija kroz sintetski osmišljene, sustavno i temeljito obrađene natuknice daje osebujan prikaz posebnosti te regije.
Istarska enciklopedija istraživački je projekt Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža u Zagrebu, koji je i njezin izdavač, a nastala je uz potporu Istarske županije. Prva je regionalna enciklopedija u Hrvatskoj i na prostoru nekadašnje Jugoslavije.
Ovo jednotomno izdanje na 944 stranice sadrži 3.094 članka te 1.410 fotografija, karata, grafikona i tablica. Glavni urednici su Robert Matijašić i Miroslav Bertoša, a uz njih u uredničkom su odboru kao predstavnici nositelja projekta bili Tomislav Ladan, ravnatelj Leksikografskog zavoda, i Ivan Jakovčić, istarski župan, te Miljenko Benčić, Vlaho Bogišić, Josip Bratulić, Ivan Milovan, Furio Radin, Giovanni Radossi, Petar Strčić i Ciril Zlobec. Izvršni urednik bio je Igor Duda, a uredništvo enciklopedije činili su M. Bertoša, Ana Diklić, I. Duda, Đuro Fabjanović, Dean Krmac, Đurđica Križman-Zorić, R. Matijašić i Matej Župančič.
Tiskanje Istarske enciklopedije završeno je 26.III.2005. u Zagrebu.
Istarska enciklopedija dostupna je i na internetu: http://istra.lzmk.hr/, a njezine natuknice, uz ažuriranja i dopune, donosi i istarska internetska enciklopedija Istrapedia: https://www.istrapedia.hr/hr/.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar